گرافیک، هنر و خلافیت را، ساده، کامل و اصولی یاد بگیرید!

آموزش رویایی و رمانتیک کردن تصاویر پرتره با تغییر نور در فتوشاپ


نور پردازی مناسب کمک بسیار زیادی می کنه در خلق یک تصویر جذاب مخصوصا در تصاویر پرتره . به هر حال دادن جذابیت به تصاویر ما میتونه اون ها رو ماندگار تر کنه ! دراین قسمت یاد میگیرید که چگونه با نرم افزار فتوشاپ یک نورپرداری ورنگ رویایی برروی تصویر ایجادکنید و تصویر خودتون رو رویایی و زیبا تر کنید.

ساخت نور و تصویر رویایی (Dream Lighting)

مراحل انجام کار:

• نخست از منوی Select پنجره Color Range را باز می کنیم.

• از پنحره باز شده، از قسمت Select گزینه Highlight را انتخاب می کنیم. (این گزینه به ما کمک می کنه تا ما نواحی Highlight یعنی نواحی که از لحاظ نوری در رنج تن میانه (midtone) تا سایه روشن (Highlight) هستند را انتخاب کنیم). سپس مقدار Fuzziness و Range را به قدری افزایش یا کاهش می دهیم که فقط منبع نور برای ما انتخاب شود و به رنگ سفید درآید.

• از قسمت پایین لایه ها بر روی آیکن دایره ای شکل کلیک می کنیم تا لایه های ادجاسمنت برای ما نمایان بشه و سپس بر روی solid color کلیک می کنیم و رنگ سفید با کد ffffff# را به پنجره color picker معرفی می کنیم و بر روی ok کلیک می کنیم. (با این کار یک لایه رنگی تولید و لایه مسک اون دقیقاً بر اساس ناحیه انتخابی برای ما ساخته می شود).

• سپس بر روی لایه کلیک راست می کنیم و گزینه Convert To Smart Object را انتخاب می کنیم تا لایه ما به یک لایه اسمارت آبجکت تبدیل شود.

• با کلیک های ترکیبی کنترل + جی از روی صفحه کلید (ctrl + j) یک کپی از لایه تهیه می کنیم و چشم لایه را موقتاً خاموش می کنیم و روی لایه قبلی که ازش کپی گرفتیم کلیک می کنیم.

(نکته: در سیستم عامل مک دکمه Command بجای دکمه Ctrl استفاده می شود).

• قسمت منو بار، گزینه filter را انتخاب سپس از Blur گزینه Gaussian Blur را انتخاب می کنیم و سپس از پنجره باز شده مقدار Radius را به قدری افزایش می دهیم که یک پخش شدگی مناسب شبیه به نور برای ما ایجاد شود که این مقدار مناسب در این تمرین ۷۵۰ هست ! و میتونه مقدار آن بر اساس ابعاد پیکسلی تصاویر، متفاوت باشه.

• برای نتیجه مناسب تر Opacity لایه را روی ۶۰ تا ۸۰ درصد قرار می دهیم که اینجا مقدار مناسب ۷۳ درصد بود.

• چشم لایه ای که قبلا خاموش کرده بودیم را، روشن می کنیم و از قسمت منو بار، گزینه filter را انتخاب، سپس از Blur گزینه Radial Blur را انتخاب می کنیم و سپس از پنجره باز شده مقدار Amount را ۱۰۰ و Blur Method را بر روی Zoom تنظیم میکنیم . از قسمت Blur Center با کلیک و درگ کردن موس، مرکزیت نور را بر اساس منبع نوری تصویر تنظیم می کنیم و Ok.

• به میزان ۱۰ مرتبه همین عملیات را مجددا بر روی همین لایه با فشردن کلید های ترکیبی Alt+Ctrl+F انجام می دهیم و سپس برای طبیعی تر شدن کار و نتیجه بهتر Opacity لایه را بر روی ۴۱ درصد قرار می دهیم.

(نکته: در سیستم عامل مک دکمه Command بجای دکمه Ctrl استفاده می شود).

(نکته: در سیستم عامل مک دکمه Option بجای دکمه Alt استفاده می شود).

• الان کافی است یک تغییر رنگ اعمال کنیم و تمام! برای این کار از قسمت پایین لایه ها بر روی آیکن دایره ای شکل کلیک می کنیم تا لایه های ادجاسمنت برای ما نمایان بشه و سپس بر روی Hue Saturation کلیک می کنیم و از پنجره باز شده قسمت پایین پنجره تیک گزینه Colorize را فعال می کنیم و مقادیر ۲۱۸ و ۷۲ را به ترتیب برای Hue و Saturation اوکی می کنیم.

• در پایان هم می توانید با یک لایه ادجاسمنت Level و افزایش اینپوت بلک کار را بهتر کنید و تمام.

امیدوارم که این آموزش هم مثل بقیه آموزش ها برای شما کاربردی و مفید واقع شده باشه.

اشتراک گذاری مطالب این سایت با دوستان خود، حمایتی ستودنی از طرف شما برای ما است.