گرافیک، هنر و خلافیت را، ساده، کامل و اصولی یاد بگیرید!

آموزش ساخت پرتو نور بر روی تصویر با فتوشاپ


اغلب اوقات در طبیعت و مکان های خاص پرتو نور را با چشم غیر مصلح به خوبی مشاهده می کنیم که زیبایی خاصی به محیط داده است ، امکان دارد پس از عکس برداری از آن محیط پرتو نور در تصویر ما کمی کاهش پیدا کرده باشد و آن زیبایی که در نظر داشتیم را مشاهده نکنیم اما در این آموزش به خوبی یاد میگیرید که چگونه پرتو نور خورشید، ماه و … را با فتوشاپ به تصاویر خود اضافه کنیم.

ما در این آموزش، می خواهیم به صورت غیر طبیعی، یک پرتو نور مصنوعی به تصویر خود اضافه کنیم، در تصاویر غروب یا در تصویری که منبع نور در آن پوشانده شده، توسط هر چیز ممکن است پوشیده شده باشد، و فقط بخش کوچکی از آن به دوربین می رسد. این تصاویر یا به صورت طبیعی دارای پرتو کشیده نور است و اگر نباشد باید به آن اضافه نمود تا جلوه و طبیعی بودن کار تضمین شود.

اضافه کردن پرتو نور خورشید به عکس با کمک فتوشاپ

مرحله اول:در ابتدا باید آن بخش از منبع نور که در تصویر مشخص است را به حالت انتخاب در بیاوریم، برای انجام این کار از منوی Select ابزار Color Range را باز می کنیم. (طبق شماره1 و2)

باز کردن سلکت این کالر رنج

حالا باید با قطره چکان بر روی روشن ترین ناحیه تصویر کلیک کنیم، تا هوش مصنوعی فتوشاپ به صورت اتوماتیک بر اثاث رنگ و مقدار نور برای ما نواحی روشن را به انتخاب در بیاورد. (طبق شماره3)

شما می توانید نواحی که قرار است به حالت انتخاب در بیاید را در پنجره مربوط به Color Range مشاهده کنید، اما ما می خواهیم که به صورت دقیق تر این پیش نمایش را مشاهده کنیم. پس از قسمت Selection Preview حالت را از None به Grayscale تبدیل می کنیم. (طبق شماره4)

انتخاب نواحی مورد نظر

مشاهده می کنید که تمام تصویر ما، به حالت پیش نمایش تغییر پیدا کرد، قسمت انتخاب شده برای ما فقط نور های بسیار زیاد است، اما ما باید تا مرز نور و پوشاننده آن برسیم، پس از قطره چکان که علامت مثبت  جلوی آن است، برای تقویت نواحی انتخاب شده استفاده می کنیم. و بر روی نور های کمتر هم کلیک می کنیم تا به مرز نور و سایه، که همان پوشاننده بقیه نور ها است، برسیم. (طبق شماره5)

اما مشکلی که این میان وجود دارد با انتخاب نور های ضعیف، دیگر مرز مشاهده نمیشود، برای رفع این مشکل باید Fuzzinss را به قدری کاهش دهیم، که به صورت دقیق نور ها انتخاب و سایه ها حذف شود. (طبق شماره 6) در انتها این مرحله برای انتخاب نواحی بر روی OK کلیک می کنیم. (طبق شماره7)

رسیدن به نتیجه مطلوب در انتخاب تصویر

مرحله دوم:در این مرحله باید یک رنگی به نواحی انتخابی بدهیم تا بتوانیم آن را به پرتو نور تبدیل کنیم.

پس، از منوی Adjustment Layer ها باید یک Solid Color ایجاد کنیم، چون نواحی مورد نظر ما تحت انتخاب است، با ساختن Solid Color این نواحی به صورت Mask برای لایه Solid Color قرار خواهد گرفت. (طبق شماره 1)

ایجاد سالید کالر

بعد از ایجاد Solid Color پنجره Color Picker مربوط به آن گشوده می شود، که شما می توانید نسب به سلیقه و محیط تصویر، رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید (طبق شماره2)، توجه داشته باشد که از رنگ های جیغ و زننده فقط در تصاویر رویایی و غیر واقعی استفاده می شود. و در انتها برای ذخیره رنگ مورد نظر بر روی ok کلیک کنید. (طبق شماره3)

تغییر رنگ در کالر پیکر

مرحله سوم:در این مرحله با استفاده از یکی از فیلتر های فتوشاپ رنگ مورد نظر را از مرکز به سمت اطراف کشیده می کنیم، از منوی Filter مجموعه Blur زیر مجموعه Radial Blur را باز می کنیم (طبق شماره 1 تا 3)، این ابزار لایه ما را از مرکز به صورت دایره به سمت خارج محو و کشیده می کنید.

یک مشکل که فتوشاپ به ما گوشزد می کند این است که لایه ما یک لایه ساده است و اگر این عملیات بر روی آن انجام شود قابلیت ویرایش برای آن وجود ندارد، و به ما پیشنهاد می کند که لایه را به یک لایه هوشمند (Smart Objects) تبدیل کنیم، که ما با کلیک بر روی گزینه Convert To Smart Object لایه خود را هوشمند می کنیم. (طبق شماره4)

توجه داشته باشید که این کار را باید قبل از اعمال فیلتر انجام دهیم، اما من به دلیل اینکه می خواستم به شما عزیزان علت این کار را بگوییم، قبل از اعمال فیلتر لایه را به Smart Object تبدیل نکردم

ایجاد فیلتر ردیبال بلر

ما با پنجره تنظیمات Radial Blur رو به رو هستیم پس تنظیمات را طبق مقادیر زیر اعمال می کنیم، ابتدا Blur Method را روی حالت Zoom قرار می دهیم (طبق شماره5)، Quality را هم روی حالت Good گذاشته و Amont را تا انتها افزایش می دهیم که به عدد 100 برسد(طبق شماره 6 و 7)، از قسمت Blur Center می توانید موقعیت مرکز را مشخص کنید، که موقعیت مرکز نور در تصویر ما حدودا کمی پایین تر از وسط تصویر است (طبق شماره8). و برای ذخیره تغییرات  بر روی OK کلیک می کنیم. (طبق شماره9)

تنظیمات مربوط به ردیال بلر

مرحله چهارم:عملیات به درستی انجام شد اما، شدت کار هنوز خیلی زیاد است، و باید نسبت به تصویر خود 3 تا 7 بار این عملیات را تکرار کنیم. (طبق شماره1) اما باز هم شدت نور برای یک پرتو بسیار زیاد است، پس Opacity را به قدری کاهش می دهیم که به نتیجه مطلوب برسیم. (طبق شماره2)

کم کردن اپاسیتی

با مشاهده قبل و بعد از این آموزش می توانید تاثیر پرتو نور بر جذابیت تصویر را تشخیص دهید. همچنین اگر به خلق تصایر زیبا در طبیعت علاقه مندید میتوانید مقاله آموزش ایجاد افکت غروب در تصاویر با فتوشاپ را مشاهده کنید و از این تکنیک ها در ساخت عکس های رویایی و رومانتیک ایده بگیرید.